o projektu | o nás | soutěž | dotazník | email
Jak začít se zapojováním
Základní informace o zapojování
Techniky zapojení veřejnosti
Metodiky
Případové studie
Zapojování pro pokročilé
Jak organizovat zapojení veřejnosti
Techniky zapojení veřejnosti
Metodiky
Případové studie
Odkazy
Poradna
Kde to vře
Knihovna

"SPOLEČNĚ, tvoříme otevřenější místní správu vytvářením Občanských asistenčních center, zakládáním kanceláří místního ombudsmana a zlepšováním přístupu na radnice pro handicapované občany" - Steven Rosenberg, vedoucí programu SLGRP (Program na reformu místní správy v Srbsku), na Konferenci "Partnerství reformy místní správy".

První Občanské asistenční centrum v Srbsku otevřeno !

Program SLGRP společně s obcemi, které se účastní programu, místními realizačními partnery - Evropské hnutí v Srbsku (European Movement in Serbia) a centrum PALGO, a partnerem programu CRDA (Community Revitalization through Democratic Action - Revitalizace komunit prostřednictvím demokratické iniciativy), se blíží k dosažení prvního z cílů partnerství - otevřenější místní správy. 28. února 2003, bylo oficiálně otevřeno první Občanské asistenční centrum v Srbsku! Otevření nového Občanského asistenčního centra na radnici ve Zrenjaninu bylo iniciováno Americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID) a realizováno v rámci Programu na reformu místní správy v Srbsku a programu CRDA - ADF (obrázek č. 1).

Občané města Zrenjanin mohou nyní získat všechny důležité dokumenty, jako např. stavební povolení, rodný list, rozhodnutí o příspěvku na dítě nebo formuláře na získání živnostenského listu, na jednom místě za mnohem kratší dobu než dříve. Podle názorů zaměstnanců Centra, mělo být takové místo vytvořeno už dávno, jak pro dobro občanů, tak i zaměstnanců. Například, místo třiceti dnů dříve potřebných k získání povolení nebo certifikátu, stejná procedura může být nyní dokončena během dvou nebo tří dnů.

Občanské asistenční centrum je umístěno v renovované části radnice ve Zrenjaninu, dříve využívané jako notářství. Jakmile bylo Centrum otevřeno, existence notářství ve své tehdejší podobě ztratila význam. Dva registry a tři zaměstnanci z Odboru územního plánování jsou zaměstnáni v Centru a také jeden zástupce ze všech odborů Městského úřadu ve Zrenjaninu.


Obrázek č. 1:

Milan Čežek, starosta Zrenjaninu, testuje práci nově otevřeného Občanského asistenčního centra.