Slovo úvodem
Jako odbornou pomoc pro realizaci komunitního plánování sociálních služeb jsme připravili metodiku, kterou se právě chystáte otevřít. Je určena především místním a krajským samosprávám, a dále všem, kteří se o komunitní plánování sociálních služeb zajímají.
Komunitní plánování sociálních služeb umožňuje samosprávám nést zodpovědnost za poskytování sociálních služeb obyvatelům obcí a krajů. Jako klíčový nástroj je proto uváděno také v návrhu věcného záměru zákona o sociálních službách.
Samosprávy, které se již nyní rozhodly zahájit proces komunitního plánování sociálních služeb, tím dávají najevo svůj plný zájem o potřeby svých občanů a o možnosti jejich naplňování, o transparentní a efektivní financování sociálních služeb a o hledání dalších zdrojů v komunitě na podporu jejich rozvoje.
Posilování vzájemné důvěry, pochopení a vznik partnerství mezi samosprávou, poskytovateli a uživateli sociálních služeb je "přidanou hodnotou", kterou obec získává během procesu komunitního plánování. Vysoce hodnotné jsou také praktické zkušenosti ze strategického plánování, které se postupně rozvíjejí u všech účastníků procesu. Příklady ze zahraničí ukazují, že dobře zvládnutý a ověřený proces komunitního plánování se postupně bude rozšiřovat i na další aspekty veřejného života a povede k upevňování partnerství v komunitě a k rozkvětu obce.
Metodiku, kterou právě držíte v ruce, jsme připravili na základě praktických zkušeností, které naše organizace získala během uplynulých sedmi let při zapojování specifických cílových skupin a široké veřejnosti do rozvojových, plánovacích a rozhodovacích procesů v ČR. Zároveň zohledňuje metodická doporučení pro proces komunitního plánování sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a integruje poznatky ze zahraničí.
V obecné části se věnujeme základům pro komunikaci a zapojování občanů v rozvojových procesech a uvádíme principy komunitního plánování sociálních služeb, které jsou uplatňovány v zahraničí.
Dále uvádíme postup komunitního plánování krok za krokem a přinášíme konkrétní doporučení. Rozdělujeme proces komunitního plánování na úvodní část a strategickou část. Úvodní část popisuje průběh analytických prací, informační kampaň pro veřejnost a zdůrazňuje vytváření koalice a jejích pracovních skupin jako základny pro přípravu komunitního plánu a pro komunikaci s poskytovateli, uživateli služeb a veřejností.
Strategická část je popsána v souladu s obsahem a pojmy strategického plánování. Klade důraz na projednání plánu s veřejností a uvádí principy práce s připomínkami občanů.
Věříme, že metodika bude přínosem ve Vaší snaze o vytváření komplexního systému sociálních služeb a o posilování zodpovědného partnerství v komunitě. Přejeme Vám, aby proces, který komunitním plánováním sociálních služeb zahajujete, vedl k úspěšnému rozvoji Vaší obce.
Mgr. Pavla Oriniaková, PhD., CpKP jižní Čechy.
|