|
7. Základní informace o CpKP
Informace o Centru pro komunitní práci:
CpKP je nezisková organizace, která poskytuje služby všem zájemcům z veřejné správy, občanských organizací a soukromého sektoru v následujících oblastech:
Účast veřejnosti a občanských organizací v rozvoji obcí, měst a krajů. Navrhujeme a realizujeme programy účasti veřejnosti v investičním plánování a rozhodování. Jedná se například o zapojení veřejnosti do plánování a navrhování veřejných prostranství, do přípravy regenerace panelových sídlišť, do přípravy strategických, rozvojových nebo komunikačních koncepcí (např. koncepce nakládání s odpady, generely zeleně atd.) nebo také do přípravy dopravních staveb či jiných investic. V rámci tohoto programu organizujeme diskuze s veřejností, interaktivní výstavy, ankety, sociologické průzkumy a rovněž zajišťujeme vedení pracovních setkání s občany. Pořádáme vzdělávací programy v oblasti zapojování veřejnosti pro pracovníky veřejné správy.
Místní udržitelný rozvoj. Poskytujeme konzultační služby při přípravě projektů zaměřených na místní sociálně ekonomický rozvoj při respektování principů ochrany životního prostředí. Zpracováváme a aktualizujeme rozvojové strategie mikroregionů, měst a krajů a rovněž se zabýváme komunitním plánováním. Asistujeme při přípravě místních rozvojových projektů a aktivit zaměřených na znevýhodněné skupiny obyvatel. Pracujeme ve vzájemné spolupráci s místními partnery (veřejnou správou, podnikateli a NNO), což umožňuje co nejvíce přizpůsobit projekty místním podmínkám.
Regionální politika Evropské unie a regionální rozvoj ČR. Prosazujeme principy partnerství a transparentního rozhodování v regionální politice Evropské unie. V Česku prosazujeme konzultace a zapojení veřejnosti a nevládních neziskových organizací při přípravě a využívání Strukturálních fondů. Účastníme se diskuzí o podobě regionální politiky, zprostředkováváme informace ostatním NNO v Česku a připravujeme společná doporučení a postupy. Naše zkušenosti z ČR přenášíme do ostatních kandidátských a členských zemí EU.
Vzdělávání, podpora a posilování nestátních neziskových organizací. Podporujeme a vzděláváme členy občanských a neziskových organizací na všech úrovních. Pracujeme s dobrovolníky, organizujeme semináře a vzdělávací kurzy s cílem posílit neziskový sektor. Podporujeme mezioborové setkávání a spolupráci neziskových organizací.
Ekoprogram. Realizujeme zejména strategické posuzování vlivů plánů, programů či koncepcí na životní prostředí (tzv. SEA). Současně s tím je spojené i hodnocení vlivů projektů, staveb, technologií apod. na životní prostředí (tzv. EIA) a hodnocení zdravotních rizik. Do této oblasti patří i tzv. IPPC - Integrovaná prevence a omezování znečištění. Všechny jmenované oblasti zpracováváme podle zásad místní Agendy 21, daných zákonů a evropských směrnic.
Podrobnější informace naleznete na internetu www.cpkp.cz
Oblast komunitního plánování sociálních služeb a CpKP
Komunitním plánováním sociálních služeb se v naší organizaci nejvíce zabývá CpKP jižní Čechy. Ředitel pobočky Daniel Rosecký je členem metodické skupiny Ministerstva práce a sociálních věcí, která zpracovává metodiku komunitního plánování sociálních služeb. Pavla Oriniaková byla v roce 1999 na odborné stáži věnované komunitnímu plánování sociálních služeb v oblasti Suffolk ve Velké Británii. CpKP jižní Čechy je také zároveň jedním ze zpracovatelů pilotního komunitního plánu v Týně nad Vltavou a dále se věnuje poradenství pro zadavatele i zpracovatele komunitních plánů sociálních služeb.
V roce 2002 a 2003 jsme poskytli konzultace ke zpracování komunitního plánu sociálních služeb těmto subjektům:
- Městský úřad Třebíč,
- Krajský úřad Karlovarského kraje,
- Oblastní charita Jihlava.
Všechny zmíněné instituce získaly v roce 2003 dotaci od MPSV ČR na realizaci komunitního plánování sociálních služeb.
Informační materiály CpKP:
- "Zkušenosti s komunitním plánováním sociálních služeb v oblasti Suffolk, Velká Británie", P. Oriniaková, (CpKP JČ, 1999).
- "Sociální služby v obci", P. Oriniaková, Starosta a občané, (Raabe, 2002).
- V rámci školení "Komunitní poradce", zpracována metodika komunitního plánování sociálních služeb. (CpKP JČ, 2003).
Oblast strategického plánování se zapojením veřejnosti a CpKP
Všechny místní zastoupení CpKP realizují projekty účasti veřejnosti v strategickém plánování. Namátkou představujeme vybrané aktivity z let 2001 a 2002:
Strategický plán rozvoje Vltavotýnska
Strategický plán mikroregionu Vltavotýnsko byl zpracován CpKP ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou RERA a.s. a obecně prospěšnou společností Domov sv. Anežky. Po úvodním dotazníkovém šetření mezi obyvateli byly ustanoveny pracovní skupiny. Na jejich práci se podíleli jak starostové obcí, tak zástupci podnikatelů, škol, veřejných institucí, spolků apod. Pracovní skupiny pak připravily jednotlivé části strategie, včetně návrhu prioritních projektů shrnutých v akčním plánu.
Strategie rozvoje mikroregionu Moštěnka
Zapojení veřejnosti do přípravy Strategie rozvoje se uskutečnilo ve všech 20-ti obcích venkovského mikroregionu Moštěnka. Místní obyvatelé, spolky a podnikatelé byli zapojeni do všech fází tvorby strategie. Byla uspořádána dvě podnikatelská fóra, dále setkání spolků a zájmových organizací a podařilo se nastavit základní informační nástroje mikroregionu - zpravodaj, informační vývěsky v obcích a internetová stránka. Obyvatelé mikroregionu měli možnost v pracovních skupinách a na veřejných projednáních vytvořit vlastní představu o budoucím životě ve svých obcích. Na závěr projektu se uskutečnila veřejná projednání navržené strategie ve všech obcích mikroregionu.
Krajská koncepce odpadového hospodářství
Západočeská kancelář CpKP zpracovala pro Regionální rozvojovou agenturu Plzeňského kraje komunikační strategii pro Krajskou koncepci odpadového hospodářství. Komunikační strategie se věnovala tématům informování veřejnosti, sběru podnětů, zapojení veřejnosti do přípravy významných rozhodnutí a strategických dokumentů. Dále navrhla grantový systém pro podporu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty ze strany Krajského úřadu Plzeňského kraje.
Projednání Programu rozvoje územního obvodu Olomouckého kraje
Projednání strategického dokumentu Program rozvoje územního obvodu Olomouckého kraje (PRÚOOK) s veřejností a neziskovými organizacemi se uskutečnilo dvoukolově ve všech pěti okresních městech kraje. Na prvním setkání byl dokument představen, úředníci vysvětlili princip jeho přípravy a k čemu je potřebný. Cílem druhého setkání bylo sesbírat připomínky od občanů a získat náměty pro přípravu projektů. Projekt byl realizován pro Krajský úřad Olomouckého kraje a informace o něm najdete také na internetu na www.cpkp.cz/jsmetudoma
Projednání Strategického plánu rozvoje města Jeseník
Pod názvem "Žijeme tu spolu" byl realizován projekt, který usnadnil veřejnosti připomínkovat Strategický plán rozvoje města Jeseníku. Projekt ve městě nastartoval nové informační středisko, kde měli lidé možnost získat informace o strategickém plánu rozvoje a chystaných akcích. Do připomínkování byli ve velké míře zapojeni i děti a mládež prostřednictvím výtvarné soutěže "Jak to vidím JÁ", pro středoškoláky byla připravena diskuze u kulatého stolu. Projekt uzavřelo veřejné projednání celkového strategického plánu a změn, které v něm byly učiněny.
Kontakty na místní zastoupení CpKP:
Západní Čechy
Americká 29
301 38 Plzeň
Tel./fax: +420 377 329 558
zapadni.cechy@cpkp.cz |
|
Jižní Čechy
Dvořákova 21
370 01 České Budějovice
Tel./fax: +420 386 360 544
jizni.cechy@cpkp.cz |
Moravskoslezský kraj
Ostrčilova 19
702 00 Ostrava
Tel./fax: +420 596 138 006
ostrava@cpkp.cz |
|
Střední Morava
Kancelář Přerov
Horní náměstí 12
750 02 Přerov
Tel. + 420 581 210 502
Fax: + 420 581 219 555
stredni.morava@cpkp.cz |
Střední Čechy
Na Václavce 46
150 00 Praha 5 - Smíchov
Tel./fax: + 420 251 560 776
stredni.cechy@cpkp.cz |
|
Kancelář Zlín
Gahurova 292 - areál vily Tomáš Bati
760 01 Zlín
Tel. + 420 577 213 140
zlin@cpkp.cz |
Sídlo: Centrum pro komunitní práci, Palackého 30, 750 02 Přerov.
|